سوالات متداول

 • icon سوالات عمومی
 • icon سوالات نحوه تهیه خدمات
 • icon سوالات خدمات ADSL2+
 • icon ملزومات راه اندازی سرویس
 • چرا در تکمیل مدارک مخابرات سخت گیرانه عمل می کنید؟ +

   با توجه به اینکه سرویس ADSL بر روی بستر خط تلفن دایر می گردد و بخشی از عملیات راه اندازی سرویس شما در مرکز مخابرات مربوطه صورت می پذیرد، مراکز مخابراتی جهت دایر نمودن خط ADSL شما به مدارک اعلام شده نیاز دارند.

  این مدارک از جانب این شرکت جمع آوری و به مرکز مخابراتی مربوطه ارسال می گردد. لازم به ذکر است در صورت ناقص بودن مدارک مورد نیاز ، پرونده شما از جانب مرکز مخابراتی عودت داده می شود و در نتیجه عملیات راه اندازی سرویس شما به تعویق خواهد افتاد.

 • از کجا معلوم که سرویسهای شما کیفیت خوبی داشته باشد؟ +

    بدون تردید این شرکت تمامی تلاش خود را در حفظ و ارتقاء کیفیت سرویس دارد. با داشتن گروههای پشتیبانی 24 ساعته شما بدون نگرانی می توانید از سرویسهای این شرکت استفاده نمایید و در هنگام بروز مشکل کارشناسان این شرکت آماده پاسخگویی و رفع مشکل شما در کوتاهترین زمان ممکن می باشند.

 • چرا فروش در برخی از مراکز مخابرات متوقف می باشد؟ +

    با توجه به واگذاری تعداد محدودی پورت از جانب شرکت مخابرات ، و اتمام آن در این مراکز، تا دریافت مجوزهای لازم از شرکت مخابرات و افزایش ظرفیت در این مراکز، فروش در این مراکز متوقف می گردد. بدیهی است با ثبت اطلاعات خود در لیست انتظار با افزایش پورت در این مراکز، واحد فروش این شرکت آماده ارائه سرویس به شما خواهد بود.

 • میزان Sharing شرکت فن آوا به چه میزان است؟ +

    میزان Sharing در شبکه فن آوا بسته به مراکز مختلف متفاوت می باشد و این میزان از طریق بهره گیری از سیستم های خبره محاسبه می گردد.

 • تفاوت مودم وایرلس و تک پورت در چیست و آیا انتخاب مودم در کیفیت سرویس تاثیر دارد؟ +

   مودم های تک پورت (Combo) تنها با سیم LAN یا USB به سیستم متصل می شوند این درحالی است که مودم های وایرلس بصورت بی سیم (Wireless) نیز قابل اتصال می باشند.
   درحالت عادی مودم های تک پورت (Combo) حداکثر قابلیت اتصال به 2 سیستم را دارند ولی مودم های وایرلس قابلیت اتصال 4 سیستم از طریق LAN و 254 از طریق وایرلس را دارند.
   همینطور مودم های وایرلس به تنهایی قابلیت ایجاد یک شبکه داخلی با تعداد کامپیوتر های بیشتری را دارد.

 • تفاوت ADSL با ADSL2+ در چیست؟ +

  حداکثر میزان پهنای باند در ADSL برای دانلود 8 Mbو برای ارسال 1 Mb میباشد در حالی که این میزان در ADSL2+ به ترتیب 24 Mbو 1.5 Mb می باشد. همینطور سرعت برقرای لینک در ADSL حدود 30 ثانیه و در ADSL2+ حدود 10 ثانیه می باشد.

 • ADSL مخفف چه کلمه ای است؟ +

  ADSL مخفف Asymetric Digital Subscriber Line است و یک تکنولوژی ارتباطی برای برقراری ارتباط سریع با استفاده از خط تلفن می باشد.

 • آیا احتمال حملات سایبری به شبکه داخلی مشترکین وجود دارد؟ +

  بله، در صورتی که گزینه فایروال مودم ADSL غیرفعال باشد، احتمال نفوذ به شبکه خانگی بوجود می آید.

 • چه اقداماتی جهت جلوگیری از این نوع حملات می بایست انجام شود؟ +

  پیشنهاد می گردد جهت جلوگیری از این نوع حملات، فایروال مودم فعال شود و نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض مودم نیز تغییر پیدا کند.

  ورود به صفحه راهنماهای آموزشی

 • 1
 • چطور میتوان عامل فروش فن آوا شد؟ +

  برای اخذ عاملیت فروش، تماس تلفنی و مذاکره حضوری الزامی است. شرایط نمایندگی برای خدمات مختلف شرایط متفاوت است، بنابراین با بخش فروش شرکت تماس بگیرید، با شما قرار ملاقاتی گذاشته میشود تا موضوع پیگیری شود.
 • آیا شرکت روزهای تعطیل برای نصب سرویس اقدام میکند؟ +

   برای نصب سرویس های ADSL به دلیل نیاز به همکاری با مخابرات منطقه ای که مشترک در آن قرار دارد، در حال حاضر این امکان وجود ندارد که در روزهای تعطیل اقدام به راهاندازی سرویس ADSL نماییم.
 • آیا میتوان بدون حضور در شرکت و تنها با تلفن مشترک خدمات بیسیم، ADSL و یا Dialup شد؟ +

  چرا که نه! همکاران بخش فروش در تمام مواردی که مطرح شد آماده ارائه خدمات به شما علاقمندان به سرویسهای فن آوا  هستند. شما میتوانید با تکمیل نمودن « فرم درخواست اشتراک » بر روی وبسایت حتی بدون تماس تلفنی، تقاضای خود را اعلام کرده تا کارشناسان ما به درخواست شما رسیدگی نمایند، تمامی پیگیریهای لازم بدون مراجعه حضوری انجام شده و میتوانید از خدمات ما بهرهمند شوید. بسیار خوشحال میشویم که شما را در جمع خانواده مصرف کنندگان خدمات فن آوا ببینیم.
 • سرویسهای فن آوا را چگونه میتوانم تهیه کنم؟ +

  برای تهیه هر یک از خدمات فن آوا  لازم است فقط یکبار به محل شرکت و یا یکی از مراکز خدماتی فن آوا  واقع در سطح در شهر تهران مراجعه نمایید.
 • 1
 • بعد از رانژه شدن چگونه مطلع شویم که سرویس ما راهاندازی شده؟ +

   طی تماسی که از طرف شرکت با شما گرفته خواهد شد اطلاع داده می‌شود و برای نصب حضوری و تحویل سرویس شما زمانی را معین و اقدام لازم صورت می‌پذیرد.
 • آیا برای مراجعه حضوری از مشتریان مبلغی دریافت میگردد؟ +

  کاملاً بستگی به نوع مشکل دارد، اگر مشکل از طرف شرکت باشد، خیر.
 • مشخصات یا مارک مودمهایی که با سرویس ADSL شما سازگار باشند چیست؟ +

   از آنجایی که تجهیزات گروه شرکتهای فن آوا منطبق با استانداردهای بینالمللی است، انواع مودمهای استاندارد قابلیت کارکردن با شبکه فن آوا  را دارند.
 • اصطلاح رانژه کردن خط، یعنی چه؟ +

   برقراری ارتباط سیم مشترک با Splitter شرکت سرویس دهنده توسط شرکت مخابرات را عمل رانژه کردن میگویند.
 • چگونه میشود از یک شرکت دیگر که در حال حاضر ADSL داریم به سراغ شما بیاییم؟ +

   از اینکه چنین تصمیمی گرفتید بسیار خرسندیم. برای این منظور باید ابتدا در خواست جمعآوری سرویس از شرکتی که درحال حاضربا آن ارتباط ADSL دارید به مخابرات ارسال شود و خط شما به اصطلاح از طرف شرکت کنونی آزاد گردد. پس ازآن شما باید از طریق شرکت دوباره درخواست برقراری سرویس ADSL نمایید. باید توجه داشته باشید که شرکت عمومآ طی حداکثر هفت روز کاری اقدام به برقراری سرویس ADSL برای مشترکین خود میکند، اما ممکن است که سرویس دهنده کنونی شما در آزاد کردن خط تلفن شما تاخیر داشته باشد.
 • چه مدت طول میکشد که پس ازعقد قرارداد اینترنت بیسیم یا ADSL سرویس راه اندازی شود؟ +

  بطور معمول هفت روز کاری.
 • چرا در برخی از مناطق مخابراتی سرویس ارائه نمیشود؟ +

  در برخی از مناطق به دلیل نبودن امکانات مخابراتی از قبیل نداشتن فضا، عدم امکان برقراری خطوط E1 برای ارتباط مرکز با شبکه شرکت و بسیاری دیگر از مسائل امکان برقراری سرویس ADSL موجود نیست. اما شرکت در تلاش است که با همکاری مخابرات شرایط لازم را برای همه مناطق فراهم کند.
 • آیا سرویس ADSL نوع + و +2 و ... هم ارائه میکنید ؟ +

  تجهیزات گروه شرکتهای فن آوا قابلیت ارائه سرویسهای +ADSL+ ،ADSL 2 را دارا است که در موارد مورد نیاز برای مشترک از این خدمات استفاده میشود.
 • آیا در خدمات ADSL پهنای باند مشتریها را برای Download محدود کرده اید؟ +

   همانطور که میدانید، سرویسهای ADSL بصورت اختصاصی نبوده و پهنای باند ارائه شده در این سرویس بصورت اشتراکی است. به صورتی که پهنای باند مشخصی که بر اساس استانداردهای موجود محاسبه میشود، برای استفاده در اختیار بیش از یک مصرف کننده بصورت مشترک قرار داده میشود. دراینصورت بدیهی است هنگامی که برخی از کاربران از سرویس استفاده نکنند، امکان بهرهگیری از پهنای باند بیشتری برای سایرین وجود دارد.
 • چرا ADSL منزل ما با زنگ تلفن قطع میشود؟ +

  از آنجائیکه در تکنولوژی ADSL، صدا و دیتا بصورت اشتراکی بر روی یک کانال، یعنی زوج سیم مسی انتقال داده میشوند، چنانچه شرایط لازم برای استفاده همزمان برقرار نباشد، میتوانند روی یکدیگر اثر منفی بگذارند. با وجود آنکه صوت و اطلاعات در گستره طیف فرکانسی زوج سیم مسی در مکانهای مختلفی قرار داده میشوند، اما این امکان وجود دارد که عملکرد آنها روی یکدیگراثر نامطلوب بگذارد. برای جلوگیری ازاین موضوع باید از مدارسادهای بنام Splitter استفاده شود. قاعده براین است که برای هر ارتباط ADSL از دو Splitter استفاده میشود که یکی در سمت مشترک و دیگری در مرکز مخابراتی نصب میشود. بدیهی است اگر از این دستگاهها برای گوشیهای تلفن یا ارتباط مودم خود استفاده نکنید، سرویس شما میتواند دچار اختلال شود.
 • آیا برنامه کاری برای شهرستان دارید؟ +

  بله، گروه شرکتهای فن آوا برای بسیاری از شهرستانها مانند اصفهان، اهواز، سمنان، شیراز و..... سرویس ADSL راهاندازی نموده است و در سایر شهرستانها امکان ارائه خدمات ADSL فن آوا  در دست اقدام است که به محض آمادگی اطلاعرسانی میگردد. اولویت راهاندازی براساس نیازها وامکانات موجود در هر شهر است.
 • 1
 • آمادگی مسیر ارتباطی +

   ۲-۱ مطمئن شوید که مسیرارتباطی سیم تلفن در کنار کابلهای برق، آنتن تلویزیون یا ماهواره و … نیست. چرا که همجواری این کابلها علاوه بر خطر اتصالی میتواند در کیفیت ارتباط ADSL اثر نامطلوب بگذارد.

   ۲-۲ چنانچه کابلی که ارتباط تلفن را در محل قرار گرفتن مودم ADSL تامین میکند، تکهتکه است و یا بوسیله به هم تابیده شدن طولانیتر شده است، آنرا تعویض کنید و بصورت یکپارچه درآورید. کابل ارتباطی تکهتکه کیفیت ارتباط ADSL را به شدت کاهش میدهد.

   ۲-۳ وجود دستگاههایی مانند صفربند، ضبط مکالمات، نمایشگر شماره تلفن دیجیتال، برقگیر دوشاخه تلفن، حتی بسیاری از تلفنهای بیسیم نامرغوب و … به دلیل کاهش مقاومت خط ارتباطی، کیفیت خط را بهقدری کاهش میدهد که اغلب امکان برقراری ارتباط ADSL با وجود آنها میسر نمیگردد. بنابراین لازم است برای استفاده از خدمات اینترنت ADSL آنها را از مدار خارج نمایید.

   ۲-۴ چنانچه محل استفاده شما از خدمات ADSL در آپارتمان، مجتمع یا ساختمانهای بزرگ قرار دارد، حتماً قبل از مراجعه همکاران شرکت فن آوا سر خط زوج سیم تلفن خود را در محلی که شرکت مخابرات کابل تلفن ساختمان را تحویل داده است پیدا و مشخص نمایید. اینکار بخصوص برای مواردی که راهاندازی سرویس به مشکل برخورد میکند صرفهجویی بسیاری در زمان راهاندازی خواهد نمود.

   ۲-۵ در حالتی که در ساختمان یا واحد شما از سیستمهای تلفن سانترال استفاده شود، به احتمال زیاد نیاز به کشیدن یک زوج سیم مسی از محل سانترال تا محل قرار گرفتن کامپیوتر خواهید داشت، چرا که به دلیل وجود فیلترهای پایین گذر در مدار سیستمهای سانترال، عبور سیگنالهای ارتباطات ADSL با مشکل روبرو میشود.

  ۲-۶ در صورتیکه شما در ساختمان خود بیش از یک گوشی استفاده میکنید، باید برای تمام گوشیهای تلفن از Spliter استفاده گردد. بنابراین بهتر است بر روی خط تلفنی که برای سرویس ADSL استفاده مینمائید، کمترین گوشی را داشته باشید.

 • آماده سازی کامپیوتر +

   ۱-۱ از آنجایی که آزمایش نهایی ارتباط با اینترنت توسط کامپیوتر شما صورت میگیرد، قبل از هر چیز از سالم بودن آن مطمئن شوید. توجه داشته باشید با وجود آنکه همکاران شرکت به هنگام مراجعه برای نصب از انجام هر کمک فنی به شما دریغ نخواهند کرد، اما این مسأله جزء مسئولیت تعریف شده برای آنها نیست.

   ۱-۲ مطمئن شوید با توجه به نوع مودم ADSL ای که انتخاب کردهاید، کامپیوتر شما درگاه ارتباطی سالم مورد نیاز را دارد. برخی از مودمهای ADSL از پورت USB و برخی از پورت شبکه یا Ethernet برای ارتباط استفاده می کنند، بنابراین لازم است تا از صحت عملکرد پورت ارتباطی کامپیوتر خود با مودم مطمئن شوید.

 • 1